You are currently viewing Pośrednik w obrocie nieruchomościami – co musisz o nim wiedzieć?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – co musisz o nim wiedzieć?

pośrednik w obrocie nieruchomościami

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to osoba obecna na rynku obrotu nieruchomościami, która może pomóc Ci kupić, sprzedać lub wynająć nieruchomość. O zawieraniu umów z pośrednikami w obrocie nieruchomościami pisałam już jakiś czas temu i wpis ten cieszy się dużą popularnością.

We wpisie tym opisałam podstawowe grzechy klientów biur pośrednictwa. Tak, tak, nie pomyliłam się wcale: chodzi mi o błędy KLIENTÓW, a nie pośredników. To właśnie klient musi bowiem zadbać o swoje interesy zawierając umowę z pośrednikiem. 

Dla mnie osobiście szczególnie bulwersująca jest sytuacja, gdy pośrednik reprezentując sprzedającego lub wynajmującego lokal, nie prezentuje go osobom, które nie chcą z nim podpisać umowy pośrednictwa. Nie muszę chyba pisać, że w ten sposób ograniczają szansę na to, że reprezentowany przez nich właściciel lokalu zawrze umowę, na której mu zależy. Jest to moim zdaniem działanie na szkodę klienta, które jest niezgodne z etyką zawodową pośredników.

Osobiście, nigdy nie zawieram umowy z tak postępującym agentem – skoro nie dba o interesy innego klienta, to nie zadba też o moje.

Natrafiłam też na artykuł, który potwierdza moje stanowisko, i – choć został opublikowany dość dawno temu – zawiera wiele cennych uwag na temat standardów zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami. Myślę, że warto go w wolnej chwili przeczytać, żeby nie popełnić błędów zawierając umowę z agencją nieruchomości.

Lekturę zalecałabym oczywiście również samym pośrednikom :)

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – jak dobrze wybrać?

Wybór pośrednika nieruchomości jest moim zdaniem bardzo ważny.

Jeśli sprzedajesz nieruchomość, od tego zależy, jak szybko dojdzie do transakcji i po jakiej cenie.

Jeśli natomiast kupujesz nieruchomość, będziesz z pewnością chciał, aby pośrednik zweryfikował dokumenty dotyczące własności działki, domu lub mieszkania.

Tylko naprawdę kompetentna osoba, współpracująca na stałe z innymi profesjonalistami (rzeczoznawcą majątkowym, doradcą kredytowym, doradcą podatkowymi, home-stagerem, prawnikiem i notariuszem) będzie w stanie wywiązać się z tych zadań w sposób, który nie naprowadzi Cię na minę.

Dlatego porządnie się rozejrzyj i zasięgnij języka zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę z pośrednikiem. Musi to być osoba z renomą na rynku, która do Twojej nieruchomości podejdzie indywidualnie, a nie tylko wrzuci do Internetu zdjęcia zrobione w przelocie.

Co sprawdzić przed wyborem pośrednika?

Warto zapytać pośrednika, jakie jego zdaniem warto wprowadzić zmiany w nieruchomości, aby lepiej i szybciej się sprzedała. To taki pierwszy test. Są bowiem pośrednicy, którzy fotografują mieszkanie, choć właściciel nie pościelił łóżka, a na stole kuchennym wciąż leżą resztki wczorajszej kolacji. Jeśli temu, z którym akurat masz do czynienia, też to nie przeszkadza, pozbądź się go czym prędzej.

No i koniecznie przeanalizuj umowę pośrednictwa, którą pośrednik przedstawia Ci do podpisu. Sprawdź, do czego jest on zobowiązany, co dokładnie jest podstawą do zapłaty jego wynagrodzenia, od jakiej ceny (rzeczywiście osiągniętej, czy wskazanej w umowie) liczona będzie prowizja pośrednika i czy może on reprezentować też drugą stronę transakcji.

Sprawdź też koniecznie, czy pośrednik ma polisę ubezpieczeniową (OC).

Pozdrawiam,

AKN

PS. Podziel się tym artykułem z innymi osobami, które twoim zdaniem powinny go przeczytać. Założę się, że wcale nie jest ich tak mało :)

Obraz: http://www.flickr.com/photos/pswansen/297419560/

Dodaj komentarz