You are currently viewing Rower dla Przedsiębiorczych

Rower dla Przedsiębiorczych

Przedsiębiorcy na rowery

Jeśli czytasz regularnie mojego bloga, to wiesz, że uwielbiam rower i wykorzystuję go aktywnie w pracy (po prostu na nim jeżdżę). Nie, to nie dlatego, że nie mam samochodu. To dlatego, że nie lubię nim jeździć. :)

Jeśli nie czytasz regularnie mojego bloga (ale jeśli prowadzisz firmę, to powinieneś wyrobić sobie ten nawyk), to i tak z tego wpisu dowiesz się, że… uwielbiam rower i wykorzystuję go aktywnie w pracy. :)

A ponadto dowiesz się, że Ty też możesz to robić.

Dziś chciałabym wrócić do jednego z moich wcześniejszych wpisów. O, do tego tutaj.

Otóż, pisałam w nim, że rower może być takim samym narzędziem uzyskiwania przychodu jak samochód czy drukarka i dlatego koszt jego nabycia i konserwacji można wliczyć w koszty prowadzonej działalności.

Ponieważ mamy już wiosnę i pogoda zachęca do jeżdżenia rowerem, to może mój apel „PRZEDSIĘBIORCY NA ROWERY!” trafi na podatny grunt.

Możesz się jednak zacząć zastanawiać: ale co z samochodem, mam przecież służbowy samochód, płacę ratę/leasing/itp.?

Nie szkodzi.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 6.03.2008 r. (sygn. ITPB1/415-802/08/MM) przyznała rację podatnikowi w kwestii zakupu roweru, choć na potrzeby działalności leasingował on już samochód.

Sam fakt użytkowania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup roweru. Jednakże ponownie podkreślić należy, iż aby omawiany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi zaistnieć związek przyczynowy określony w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie musisz zatem pozbywać się samochodu, żeby pracować za pomocą roweru. Możesz wybrać taki środek transportu, który jest dogodny w Twojej działalności i do konkretnego jego aspektu czy czynności. Bardzo często będzie to rower, którym sprawnie, szybko i tanio – a w dodatku bez frustracji wynikającej z korków – dotrzesz do klienta, sklepu, magazynu, hurtowni, biura, a nawet do… urzędu skarbowego! :)

A dodatkowo nie zanieczyścisz powietrza, spalisz zbędne kilogramy, poprawisz kondycję, wyprodukujesz endorfiny, itd.

Pozdrawiam,

AKN

PS. Podziel się tym wpisem z Twoimi znajomymi Przedsiębiorczymi. Może razem namówimy ich, żeby wsiedli na rower i ruszyli w miasto!

 

Obraz: http://www.flickr.com/photos/56801363@N04/13985151874/

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Przemysław

    Podręcznikowe w naszym kraju starcie logiki i stanowiska urzędu :)

  2. JaceK.

    Rower używam do działalności gospodarczej od kilku lat. Skoro wiele firm wrzuca w koszty samochód, to niby dlaczego ja nie mógłbym roweru, skoro faktycznie jeżdżę na nim do klientów, urzędów skarbowych, ZUSu? Środek transportu jak każdy inny.
    Zdziwienie budzi tylko w zimie.

    1. AKN

      Zgadzam się w całej rozciągłości, choć wielu księgowych jest nieprzekonanych – rower wciąż uważany jest za sprzęt „rekreacyjny”.
      Pozdrawiam,
      AKN

Dodaj komentarz