Gdy windykacja prowadzi donikąd… Długi zagranicznej spółki z o.o.

Share

niewypłacalnosć dłużnika - prawo dla przedsiębiorczych

Dziś kontynuuję cykl artykułów na temat nieskutecznej egzekucji. Jest to bowiem bolączka wielu przedsiębiorców, którzy zadają sobie pytanie: „Co z tego, że mam rację i wygrałem sprawę w sądzie, skoro mój dłużnik jest goły i wesoły?”

Chciałabym w związku z tym przypomnieć mój artykuł o odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania tej spółki i temat nieco „pociągnąć”.

Mianowicie, w mojej praktyce spotkałam się z przypadkami, że dłużnikiem była zagraniczna spółka, jednak jej zarząd tworzyli Polacy. Gdyby to była spółka polska, członkowie jej zarządu odpowiadaliby na zasadzie odszkodowawczej, zaś postępowanie przeciwko nim byłoby znacznie ułatwione, ponieważ ciężar dowodu, że nie powstała szkoda (lub zaistniała inna sytuacja, która tą odpowiedzialność wyłącza, a nie jest ich tak wiele), spoczywa na pozwanych członkach zarządu. Czyli jest odwrotnie niż zazwyczaj (bo zwykle to ja – domagając się odszkodowania – muszę wykazać, ze szkoda powstała, w jakiej wysokości i co ją spowodowało).

Jeśli jednak mamy do czynienia ze spółką – dajmy na to – niemiecką (moje doświadczenia dotyczą właśnie takich spółek), która powstała i jest prowadzona zgodnie z niemieckimi przepisami, sytuacja wygląda inaczej.

Resztę artykułu wysyłam dziś o 15:00 do czytelników biuletynu „Prawo dla Przedsiębiorczych”.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym w nim piszę, a także dostawać inne przydatne informacje, zapisz się wpisując swój e-mail w okienko po prawej stronie ekranu.

Pozdrawiam,

AKN

(Visited 95 times, 1 visits today)
Share

5 komentarzy

Opublikowany w długi, roszczenia, umowy, wierzytelności

5 Responses to Gdy windykacja prowadzi donikąd… Długi zagranicznej spółki z o.o.

 1. Spółka zagraniczna to inna historia, zgadzam się. Pozdrawiam :)

 2. i tak ludzie właśnie robią przekręty. Dla nich to idealne rozwiązanie, pieniądze biorą, a później nikogo nie da się znaleźć na spłatę.

  • AKN

   Niestety, niektórzy już zaczynają biznes z takim planem w głowie, a w przypadku zagranicznych spółek bariera finansowo-językowa jest często dla wierzyciela nie do przebrnięcia.
   Pozdrawiam,
   AKN

 3. Ciekawy sposób pisania artykułów. Jego początek jest bardzo rzetelny. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *