Gdy windykacja prowadzi donikąd… Egzekucja z wierzytelności

Share

niewypłacalnosć dłużnika - prawo dla przedsiębiorczych

Egzekucję świadczeń pieniężnych można prowadzić z różnych składników majątku dłużnika. Najbardziej oczywista wydaje się egzekucja z wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, czy też z rzeczy, które dłużnik posiada.

Czasami jednak jest to niemożliwe i wówczas trzeba być nieco bardziej pomysłowym. Zdarza się, że nasz dłużnik sam też ma dłużnika, który jest mu winien pieniądze (czasami nawet nasz dłużnik stał się naszym dłużnikiem, bo jego dłużnik nie spłacił długu należnego naszemu dłużnikowi – ale fajna gra słowna, niestety rzeczywistość nie jest taka fajna). No więc w takiej sytuacji my jako wierzyciel możemy prowadzić egzekucję również z tej wierzytelności przysługującej naszemu dłużnikowi – w toku takiej egzekucji komornik zażąda od dłużnika dłużnika, aby swój dług spłacił bezpośrednio na naszą rzecz (poprzez komornika) do wysokości należnej nam kwoty.

Oczywiście i tu mogą się pojawić pewne utrudnienia. Niemniej jest to sposób godny rozważenia, a już na pewno warto o nim poczytać w e-mailu ode mnie, który wyślę dziś ok. 15:00, a w którym opiszę sprawę nieco dokładniej. Wystarczy zapisać się do biuletynu informacyjnego bloga „Prawo dla Przedsiębiorczych

Polecam też poprzednie artykuły z serii o bezskutecznej egzekucji, a jeśli ktoś się załapał na e-maile z poprzednich tygodni, to wciąż warto się zapisać do biuletynu i po prostu dać mi znać poprzez maila – chętnie wyślę poprzednie artykuły również do spóźnialskich.

Pozdrawiam,

AKN

(Visited 63 times, 1 visits today)
Share

2 komentarze

Opublikowany w wierzytelności

2 Responses to Gdy windykacja prowadzi donikąd… Egzekucja z wierzytelności

 1. A co w przypadku gdy dłużnikiem jest osoba, która straciła pracę i nie ma żadnego źródła dochodu? Stawiana jest przed sądem czy są naliczane jej odsetki?

  • AKN

   Prawdę mówiąc, ciężko jest zwięźle odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Brak źródła dochodu nie jest sam w sobie powodem naliczania odsetek, czy występowania przeciwko takiej osobie do sądu. Odsetki naliczane są zawsze w przypadku opóźnienia w zapłacie, podobnie jest z powództwem do sądu – można pozwać każdego, kto nie płaci długów. Natomiast brak dochodów dłużnika to poważne utrudnienie. Na szczęście egzekucję można prowadzić też z innych składników majątkowych dłużnika.
   Pozdrawiam,
   AKN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *