Jak wynająć mieszkanie?

Zapisz się do biuletynu i korzystaj z praktycznej wiedzy

Wynająć mieszkanie można na różne sposoby.

Najem długoterminowy na cele mieszkalne

Możesz po prostu mieszkanie oddać osobie prywatnej w najmem na cele mieszkaniowe na dłuższy okres (na przykład na rok). Będzie to rozwiązanie dobre, jeśli nie zamierzasz poświęcać temu zbyt wiele czasu. Masz przecież swoją pracę, a mieszkanie „trzymasz dla dzieci”, które co prawda są jeszcze w przedszkolu, ale przecież czas tak szybko leci…

Wynajmij firmie

Możesz też swój lokal wynająć na dłuższy okres jakiejś firmie, aby tam zakwaterowała swoich pracowników. Ma to swoje zalety – mianowicie, to ta firma odpowiada za wydanie Ci lokalu w stanie wolnym od osób i rzeczy. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale uwaga na VAT!

Wynajem „na pokoje”

Jeśli mieszkanie jest duże i ma wiele pomieszczeń, możesz je wynajmować kilku osobom w ten sposób, że będziesz z nimi zawierać umowy najmu poszczególnych pokoi. Ten rodzaj najmu ma wiele zalet.

  1. może być bardziej dochodowy niż wynajęcie całego mieszkania,
  2. pokoje łatwiej wynająć,
  3.  będziesz mieć stały dostęp o części wspólnych mieszkania (kuchnia, łazienki), co pozwoli Ci regularnie sprawdzać stan mieszkania, ale…

…jest to z pewnością bardziej pracochłonne.

Jak wynająć mieszkanie i nie stracić

Najem krótkoterminowy

Podobnie jest z tzw. najmem krótkoterminowym, czyli z wynajmowaniem lokalu turystom na czas ich pobytu w Twoim mieście. Również na takim najmie można zarobić więcej niż „normalnie”, jednak jest to działalność podobna nieco do prowadzenia hotelu – pierzesz, sprzątasz, przyjmujesz i wymeldowujesz gości.

W dodatku poszczególne gminy i kolejni politycy cały czas straszą wprowadzeniem znacznych ograniczeń w prowadzeniu tego typu działalności.

Niedozwolone klauzule umowne w umowach najmu

Podnajem

Możesz też oddać swoje mieszkanie „w podnajem”, to znaczy wynająć je przedsiębiorcy, który będzie ten lokal dalej wynajmował na pokoje lub na doby. Ty będziesz co miesiąc dostawać umówiony czynsz porównywalny z tym, który otrzymałbyś wynajmując mieszkanie „na długi termin”, a ten przedsiębiorca będzie zarabiał na tym, że najem na doby lub na pokoje przynosi większy przychód niż „zwykły” najem.

Ile z tym roboty?

Pamiętaj, że nawet wynajmowanie jednego mieszkania na długi czas wiąże się z pewnymi obowiązkami. Poczynając od przygotowania i zamieszczenia ogłoszenia, przez pokazywanie lokalu osobom zainteresowanym (które wcale nie muszą ostatecznie wynająć Twojego mieszkania), przygotowanie umowy i skompletowanie innych dokumentów, aż po reagowanie na różnego rodzaju sytuacje dotyczące Twojego lokalu oraz zakończenie najmu i odbiór lokalu.

W pozostałych rodzajach najmu pracy będzie jeszcze więcej.

A na koniec… ostrzeżenie

Wynajmowanie mieszkania to nie jest bułka z masłem. Wynajem już nawet tylko jednego lokalu to pewien biznes – trzeba mieć o nim pojęcie, a żeby zarobić, trzeba zainwestować (w lokal i w swoją wiedzę). W mojej kancelarii widziałam już dziesiątki osób, które za brak wiedzy i doświadczenia zapłaciły jak za złoto – pieniędzmi i straconymi nerwami.

Obejrzyj koniecznie to nagranie. Mówię w nim, jakie pułapki przygotował na wynajmujących ustawodawca.

Pozdrawiam,

AKN

Umów się na indywidualną konsultację i poznaj rozwiązanie skrojone na miarę Twoich potrzeb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *