Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Vol. 1

Share

Pisałam o kryzysie i upadłościach (tu, tu i tu), ale zdaję sobie sprawę, że gospodarka nie znajduje się aż w takim dołku, żeby nie istniały przedsiębiorstwa, które się rozwijają, czy wręcz rozkwitają.

Jednoosobowi przedsiębiorcy (oraz wspólnicy spółek cywilnych) – nawet jeśli zaczynali od budki z lodami czy garażowej produkcji – poszerzają swoją ofertę, wprowadzają innowacje, zdobywają nowych klientów, a nawet nowe rynki, zawierają coraz śmielsze transakcje.

Nic tylko się cieszyć i gratulować!

I ostrzegać! Przed czym?

Możliwość dużych zysków niesie za sobą ryzyko dużych strat. Rozwój firmy zmusza do oddania coraz szerszych kompetencji w ręce pracowników, na których decyzje mamy wpływ czasem dopiero „po fakcie”, a ponosimy za nie odpowiedzialność.

W takiej sytuacji warto pomyśleć o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.).

Dlaczego właśnie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna to dwie spółki kapitałowe, czyli takie, które są bytami całkowicie odrębnymi od swoich wspólników. Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za długi tych spółek, a dodatkowo majątek osobisty tych wspólników jest całkowicie niezależny od majątku spółki.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie z pewnością celowe dla przedsięwzięć średniej i dużej wielkości, zwłaszcza jeśli prowadzona dotychczas działalność rozwinęła się na tyle, że istnieje sens „oderwania” jej od osoby właściciela. Ponieważ wiąże się z pewnymi kosztami i dodatkowymi obowiązkami, nie zawsze będzie idealne dla małych „interesów”, jak na przykład osiedlowy sklep spożywczy, czy sprzedaż ubrań przez Internet.

Główne cechy spółki z o.o.

  • spółka posiada osobowość prawną,
  • spółka podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • udziały w spółce można zbywać,
  • organami spółki są: zgromadzenie wspólników, zarząd i rada nadzorcza (lub komisja rewizyjna),
  • wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki,
  • do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stosuje się przepisy kodeksu spółek handlowych.

O czym trzeba pamiętać?

  • Z pewnością o tym, że dla Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi się „pełną księgowość”, co wiąże się z pewnymi rygorami i kosztami.
  • Ponadto od spółki z o.o. wymaga się, aby jej wspólnicy co roku odbyli tzw. zwyczajne zgromadzenie wspólników. Na takim spotkaniu, które musi odbyć się w pierwszej połowie roku, musi zostać zatwierdzone sprawozdanie z działalności spółki i sprawozdanie finansowe. Należy również podjąć uchwalę w sprawie udzielenia (lub nie) absolutorium członkom organów spółki.

Dopiero po przemyśleniu powyższych kwestii można podjąć odpowiednie kroki.

O tym, jakie kroki należy podjąć na drodze do założenia spółki z o.o., już wkrótce napiszę na blogu.

A tymczasem zapisz się do biuletynu informacyjnego bloga „Prawo dla przedsiębiorczych”, żeby ważne wiadomości dostawać prosto do skrzynki mailowej!

Pozdrawiam,

AKN

Obraz: http://www.flickr.com/photos/aussiegall/638381246/

(Visited 127 times, 1 visits today)
Share

2 komentarze

Opublikowany w spółki

2 Responses to Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Vol. 1

  1. Akurat w Szczecinie rozpoznanie spraw przez Krajowy Rejestr Sądowy nie należy do najlepszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *