Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Vol. 2 – pierwsze kroki

Share

rejestracja sp. z o.o.

Skoro już wiemy, co to jest spółka z o.o., możemy się zabrać do roboty!

Zacznijmy od początku. Aby w ogóle myśleć o założeniu spółki z o.o., należy prowadzić działalność gospodarczą (żeby ją „wtłoczyć” w ramy spółki) lub mieć pomysł na taką działalność (aby go zrealizować od razu w ramach spółki).

Wbrew pozorom do założenia spółki z o.o. nie są potrzebni wspólnicy – można założyć spółkę jednoosobową.

Należy jednak podjąć decyzje co do  następujących spraw:

  • nazwa spółki – zawsze z dopiskiem „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, np. Świeże Bułeczki Sp. z o.o. albo Super Bryka Sp. z o.o. Nie można powielać nazw innych, już zarejestrowanych spółek. Lepiej wcześniej sprawdzić, czy spółka o wybranej nazwie już istnieje (wyszukiwarka podmiotów: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu).
  • siedziba spółki – czyli miasto, w którym będzie się mieściło główne biuro lub zakład spółki, np. Szczecin. Należy pamiętać, że działalność spółki nie musi ograniczać się do wskazanego miasta, może się odbywać w całym kraju, a nawet za granicą.
  • wysokość kapitału zakładowego – czyli „posag”, w który wyposażymy nasze dziecko – spółkę. Musi wynosić co najmniej 5.000 zł. i może być później podniesiony. Kapitał dzieli się na udziały o wartości minimum 50 zł. – zwykle są to równe udziały, zaś każdy ze wspólników może mieć więcej niż jeden udział. Sąd nie zarejestruje spółki, jeśli jej zarząd nie złoży oświadczenia, że kapitał zakładowy został w całości wniesiony przez wspólników.
  • zarząd – czyli ucieleśnienie naszej spółki  – jej głowa, ręce, nogi, oczy i uczy. Może być to jedna osoba lub kilka. W skład zarządu mogą wchodzić również osoby spoza grona wspólników.  Zarząd podejmuje bieżące decyzje dotyczące spółki, a także zawiera w jej imieniu umowy handlowe, zatrudnia pracowników, dokonuje płatności.
  • przedmiot działalności spółki – czyli, co w ramach spółki zamierzamy w ogóle robić – świadczyć usługi, produkować i  sprzedawać towary, jakie, gdzie, komu? Na te pytania trzeba znać odpowiedź zanim przystąpimy do zakładania spółki, aby nie zmarnować czasu i pieniędzy.

 

Wszystkie powyższe kwestie należy dobrze przemyśleć. Ewentualne późniejsze zmiany są całkowicie dopuszczalne, jednak wiążą sie z koniecznością zmiany umowy spółki, a to może pociągać za sobą koszty związane z usługą notariusza oraz opłatami za rejestrację zmian.

Czy te kroki masz za sobą?

Pozdrawiam,

AKN

(Visited 103 times, 1 visits today)
Share

Skomentuj

Opublikowany w spółki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *