Wynajem mieszkań jako biznes – na co uważać?

Zapisz się do biuletynu i korzystaj z praktycznej wiedzy

Pisałam jakiś czas temu o tym, że lokal mieszkalny można wynajmować na różne sposoby. Można go wynajmować również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. I dziś właśnie o tym chciałabym napisać – o tym na co uważać, gdy wynajem mieszkań to Twój biznes.

Czy jesteś przedsiębiorcą?

Wiele osób, pracując na etacie lub będąc młodym emerytem wynajmuje nie jeden, nie dwa, lecz kilka (a nawet kilkadziesiąt lokali). I tu pojawia się stale to samo pytanie, kiedy musze zarejestrować działalność gospodarczą?

A moja odpowiedź zawsze brzmi tak samo: „A cholera wie. Nie ma jasnych zasad.”

To czy prowadzisz działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali zależy od tylu czynników i indywidualnych okoliczności , że nie ma na to sprawdzonego algorytmu.

Najbezpieczniejszym rozwiązanie jest wystąpić we własnym imieniu o interpretację indywidualną w tym zakresie. Jeśli będziesz chciał to zrobić, chętnie pomogę – skontaktuj się ze mną.

Jak wynająć mieszkanie i nie stracić

Jestem przedsiębiorcą i co dalej?

Jeśli masz już zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie wynajmu, to musisz pamiętać o paru kwestiach.

  1. Nie dla Ciebie najem okazjonalny. To nie jest jakaś bardzo zła wiadomość, skoro już wiesz, że najem okazjonalny to żadna atrakcja dla wynajmującego. Rodzaj umowy najmu, który możesz zastosować to najem instytucjonalny, który jest – mam wrażenie – zdecydowanie korzystniejszy. Na pewno o tym jeszcze napiszę.
  2. Nie możesz rozliczać się z fiskusem płacąc podatek ryczałtowy – witaj książko przychodów i rozchodów!
  3. Jeśli w swojej działalności Twoimi kontrahentami są osoby prywatne, to masz do czynienia z KONSUMENTAMI. A konsument ma zawsze rację! No może przesadzam, ale rzeczywiście ochrona praw konsumenta na terenie Unii Europejskiej jest dość szeroka. W szczególności, w stosunkach z konsumentami nie możesz w swoich umowach zawierać klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych klauzul umownych. To takie postanowienia umowy najmu, które rażąco naruszają interesy konsumenta, są niezgodne z dobrymi obyczajami i nie były z konsumentem indywidualnie uzgodnione. Jeśli chcesz na ten temat wiedzieć więcej, zapoznaj się z ofertą mojego szkolenia na temat klauzul niedozwolonych.
  4. Dodatkowo – z tego na pewno się ucieszysz! – obowiązują Cię rygory dotyczące ochrony danych osobowych, gdyż z pewnością nie będziesz ich teraz przetwarzał w celach osobistych. Być może przyda Ci się lektura moich artykułów na temat RODO.

Na razie tyle.

Niedozwolone klauzule umowne w umowach najmu

Choć dostałam już liczne zamówienia na artykuł o najmie instytucjonalnym, więc… a co mi tam… możesz się go wkrótce spodziewać.

Tymczasem pozdrawiam,

AKN

Umów się na indywidualną konsultację i poznaj rozwiązanie skrojone na miarę Twoich potrzeb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *