Naprawy i konserwacja – jakie są obowiązki wynajmującego?

To, kto ma dokonać konkretnej naprawy lub wymiany w lokalu, to bardzo częsty problem wynajmujących, z którymi rozmawiam. Jakie są –pytają mnie klienci – obowiązki wynajmującego, a jakie obowiązki najemcy w zakresie napraw, remontów, konserwacji?

Dlatego dziś chciałabym o tym napisać.

Zanim jednak przejdziesz dalej, może zainteresują Cię wcześniejsze artykuły na temat bezpiecznego wynajmowania mieszkań: jak wykorzystać mieszkanie, umowa najmu okazjonalnego, prawa lokatorów, fatalne błędy wynajmujących.

Większość wynajmujących postanawia zająć się naprawami we własnym zakresie (po prostu dzwonią do zaprzyjaźnionego pana Kazia, który tę sprawę za nich załatwia, a oni płaca za to rachunek)  – przynajmniej mają pewność, że będą to naprawy dobrze zrobione, a o rzetelnego najemcę warto zadbać.

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy najemca jest szczególnie roszczeniowy lub nieporadny i zaczyna traktować wynajmującego jak prywatnego consierge’a – drzwi skrzypią, domofon szumi, żarówka się przepaliła, listwa się odkleiła, pralka się zapchała, itd.

Wtedy taki wynajmujący traci cierpliwość i przychodzi do mnie na konsultację.

Niestety przepisy – siłą rzeczy – muszą być dość ogólne, a każdy przypadek trzeba interpretować indywidualnie.

Naprawy budynku i pomieszczeń wspólnych – podstawowe obowiązki wynajmującego

Ogólna zasada jest taka, że wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących w lokalu instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

Do obowiązków wynajmującego należy utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn – tym zazwyczaj w imieniu właścicieli zajmuje się wspólnota mieszkaniowa, jednak jeśli wynajmujemy pomieszczenia mieszkalne w domku jednorodzinnym, to obowiązek ten będzie obciążał nas bezpośrednio.

Jakie są inne obowiązki wynajmującego?

Wynajmujący jest zobowiązany dokonywać napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:

napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej – z wyjątkiem osprzętu,

wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

A jakie naprawy obciążają najemcę?

Najemcę obciążają tylko obowiązki określone w art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów. Najemca ma tylko te obowiązki, które zostały tak wprost wymienione. Nie martw się to wcale nie mało.
Przede wszystkim najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym oraz przestrzegać porządku domowego.

Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.

Szczegółowe obowiązki najemcy

Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;

2) okien i drzwi;

3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;

4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;

5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;

6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;

7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;

8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;

9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów, a także malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Pamiętaj!

Jak wynika z powyższego, jeśli jakiś obowiązek nie wynika wprost z art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów. Jeśli coś – jakaś naprawa lub czynność – nie jest wprost przypisana do najemcy, to obciąża wynajmującego. Obowiązki wynajmującego zostały bowiem wypisane tylko przykładowo, zaś obowiązki najemcy stanowią zamknięty katalog.

Daj znać w komentarzu, jak Ty rozwiązujesz sprawę napraw i konserwacji w wynajmowanym lokalu.

Zarząd spółki z o.o. – mój nowy blog!

Jak zorganizoważ zgromadzenie wspólników spółki z o.o.

Co to jest ten „Zarząd spółki z o.o.”?

Gdzieniegdzie już o tym wspominałam…

Adresaci Biuletyny „Prawo dla Przedsiębiorczych” już wiedzą…

Obserwatorzy na Facebooku i LinkedIn też może już widzieli…

A dziś również TY zostaniesz oświecony!

Założyłam nowy blog „Zarząd spółki z o.o.

Członkowie zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to z pewnością profesjonaliści i znają się na swojej robocie. No właśnie – na swojej.
Tymczasem prowadzenie spółki z o.o. – choć nie jest tak skomplikowane, jak się je maluje – to jednak wymaga pewnej dyscypliny i realizacji pewnych prawnych obowiązków.

Obowiązków, których zarząd może nie być świadomy lub co do których realizacji będzie mieć wątpliwości, bo… to po prostu nie ta branża.

I po to jest mój nowy blog – żeby członkowie zarządu spółki z o.o. mogli nią zarządzać zgodnie z prawem, ale nie poświęcając na to całego swojego cennego czasu. Czas ten niech przeznaczą na realizację kluczowych projektów dla swoich spółek albo… na relaks (przypominam, że dbanie o siebie też jest ważne).

Prowadzisz spółkę z o.o.?

Zamierzasz prowadzić spółkę z o.o.?

Zastanawiasz się, czy spółka z o.o. jest dla Ciebie odpowiednią formą?

Wal śmiało na „Zarząd spółki z o.o.

Serdecznie zapraszam!

A dodatkowo możesz pobrać checklistę”Jak zorganizować zgromadzenie wspólników i nie zwariować?” i zorganizować zgromadzenie krok po kroku, bez zadyszki i kosztownych błędów.

Na tym blogu też znajdziesz wiele wpisów o spółkach, a dodatkowo wiele kwestii, które poruszałam na „Prawie dla Przedsiębiorczych” są istotne również dla spółek. Dlatego – pomimo powstania nowego bloga – nie zaniedbujcie lektury „Prawa dla Przedsiębiorczych”

Pozdrawiam,

AKN

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt

Koniec tego roku jest tak szalony, że pisanie nowych wpisów na blog odeszło nieco na dalszy plan.

Za nic jednak nie chciałabym zmarnować okazji złożenia Wam, Przedsiębiorczy, świątecznych życzeń. Dlatego właśnie korzystając z tej wolnej chwili (jednej z naprawdę ostatnio nielicznych) życzę Wam w te Święta – świętego spokoju, odpoczynku, oddechu i tego, aby się Wam w ten świąteczny czas udało zrobić coś TYLKO DLA SIEBIE.

Świąteczne tradycje są piękne i dają poczucie przynależności, rodzinne spotkania to też wspaniała rzecz, ale często – wyczerpani lub znużeni – traktujemy je jak jeszcze jeden kłopotliwy obowiązek. Dlatego właśnie życzę Wam, aby w te Święta znalazł się czas (właściwie to sam się nie znajdzie, trzeba go zorganizować) TYLKO DLA WAS, abyście go mogli spędzić w dowolnie WYBRANY PRZEZ SIEBIE sposób.

A w Nowym Roku życzę Wam, abyście czas na takie właśnie chwile TYLKO DLA SIEBIE mieli regularnie. Jestem przekonana, że wówczas wszystko to, co MUSIMY, przystanie być takie przymusowe, trudne i męczące.

Pozdrawiam serdecznie,

AKN

PS. Zdjęcie jest mało świąteczne? O to chodziło!

Zmiana w biuletynie informacyjnym Prawa dla Przedsiębiorczych

Warto zapisać się do Biuletynu Prawa dla Przedsiębiorczych!

Temat zawierania umów to temat ważny i w biznesie, i w życiu prywatnym. Przygotowywanie i opiniowanie projektów umów to spory kawał mojej prawniczej roboty. Mam też pewną misję: zwrócić uwagę wszystkich na to, jaką wagę niesie za sobą podpis pod umową i jakie może mieć poważne konsekwencje.

Dlatego szykuję zmianę bezpłatnego dodatku dla wszystkich zapisujących się do biuletynu Prawa dla Przedsiębiorczych.  Oczywiście Ci już zapisani czytelnicy również dostaną nowy dokument, dlatego warto zapisać się już dziś, żeby „załapać się” na dostępny obecnie  poradnik „Jak założyć spółkę z o.o.?”, a potem jeszcze dostać kolejną dawkę ważnych i pomocnych informacji.

W biuletynie staram się zwracać uwagę na istotne kwestie związane z prawem w życiu przedsiębiorcy, ale również poruszam inne tematy związane z biznesem. W końcu sama też jestem przedsiębiorcą i stale muszę się uczyć nowych rzeczy. Nabytą tak wiedzą dzielę się w ramach cyklu „Linki dla Przedsiębiorczych”.

To jak? Zmianę wprowadzamy na Mikołajki?

Zapraszam i pozdrawiam,

AKN

Trzecie urodziny bloga!

Prawo dla przedsiebiorczych - lektura obowiązkowa do porannej kawy

10 października 2012 r. na tym blogu pojawił się pierwszy wpis.

Przywitałam się w nim, wyjaśniłam, o co mi chodzi, i od tego czasu staram się dostarczać wszystkim Przedsiębiorczym – w miarę możliwości regularnie – informacji, które mogą dotyczyć ich firm.

Prawo w Polsce jest szczególnie skomplikowane i często się zmienia, a urzędniko-politycy jeszcze się tym szczycą, zamiast wstydzić się, że nam utrudniają życie.

Badania wykazują, że – aby być na bieżąco ze wszystkimi nowymi regulacjami – Przedsiębiorczy powinien spędzać trzy i pół godziny dziennie na lekturze dziennika ustaw.

Oczywistym jest, że nikt nie ma tyle czasu i nikt tego nie robi.

A przecież nieznajomość prawa szkodzi! Owszem, może też drogo kosztować…

Dlatego warto regularnie czytać ten blog, bo – choć dogłębna analiza wszystkich istotnych zagadnień nie jest możliwa – staram się w nim  sygnalizować problemy, które mogą dotyczyć każdego małego przedsiębiorcy. Ten blog ma zatem służyć zapaleniu się w Twojej głowie ostrzegawczej lampki – „O, to jest kwestia, której muszę się przyjrzeć bliżej!”

Mam nadzieję, że dotychczas udawało mi się spełnić to zadanie.

Zapraszam Cię serdecznie do regularnego zaglądania na blog (na przykład przy porannej kawie lub herbacie), a także do zapisania się do biuletynu informacyjnego „Prawa dla Przedsiębiorczych”, w którym poruszam nie tylko kwestie prawne, ale również dzielę się szerszą refleksją na temat bycia przedsiębiorcą, bo przecież sama nim jestem i znam dobrze te problemy.

Dziękuję, że jesteś czytelnikiem „Prawa dla Przedsiębiorczych”!

Pozdrawiam,

AKN

Radosnych Świąt!

Prawo dla Przedsiębiorczych życzy radosnych Świąt!

No i żeby wiosna w końcu przyszła…

Pozdrawiam,

AKN

Obraz: https://www.flickr.com/photos/47264866@N00/3435369379/

Urlop!

adwokat na urlopie

Drogi Przedsiębiorczy,

W dniach 28 lutego – 2 marca 2015 r. będę na urlopie. Nie będę przychodziła do Kancelarii, a kontakt ze mną będzie tylko przez e-mail i to w godzinach, których nie jestem w stanie z góry określić.

Wybacz zatem, jeśli nie od razu odpowiem na komentarze, e -maile czy zapytania.

Postaram się to wszystko nadrobić, gdy tylko wrócę.

Pozdrawiam,

AKN

PS. Po urlopie zamierzam się dokładniej zająć na łamach bloga zająć nową ustawą o prawach konsumenta. Oczywiście z perspektywy Przedsiębiorczych.

Wesołych Świąt!

Prawo dla przedsiebiorczych - o prawie ludzkim głosem! Wesołych Świat!

Życzę wszystkim Przedsiębiorczym wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Odpoczynku i spokoju albo… wręcz przeciwnie – adrenaliny i chaosu…

Życzę Wam po prostu tego, czego na te Święta sami byście sobie życzyli!

Natomiast na Nowy Rok życzę Wam sprawnej realizacji Waszych planów i zamierzeń, a także satysfakcji z własnych dokonań!

Nigdy nie zapominajcie o docenianiu tego, co już macie – to najlepsza platforma, żeby sięgnąć jeszcze dalej!

Pozdrawiam,

AKN

Obraz: https://www.flickr.com/photos/93154619@N00/3118809241/