You are currently viewing Jak spisać testament?

Jak spisać testament?

Jeśli zastanawiasz się, jak spisać testament, to mam nadzieję, że przeczytałeś już mój poprzedni artykuł na temat tego, jak uporządkować sprawy spadkowe.

Jeśli jeszcze tam nie zajrzałeś, to zrób to proszę teraz, ponieważ opisałam w nim, co należy zrobić, zanim się zabierzesz za Tworzenie swojego testamentu. Sama sporządzenie tego dokumentu stanowi bowiem tzw. wisienkę na torcie, prawdziwa robota odbywa się zaś wcześniej. W moim poprzednim artykule napisałam w kilku punktach, jak przez to przebrnąć.

Natomiast jeśli już wiesz, co chcesz osiągnąć, możesz przystąpić do „pracy”.

Sporządzenie testamentu jest w gruncie rzeczy bardzo proste. Można to zrobić co do zasady na dwa sposoby:

 1. u notariusza
 2. odręcznie.

Jak spisać testament notarialny?

Udanie się do notariusza jest o tyle wygodniejsze, że notariusz wie… jak spisać testament. Odpada zatem problem ewentualnego niedopełnienia wszystkich formalnych warunków i – nie daj Panie Boże – nieważności testamentu. Do notariusza trzeba się umówić na konkretny termin, zabrać ze sobą dowód osobisty, a potem stawić się o umówionej porze.

Zwróć proszę uwagę na to, że w artykule „Jak uporządkować sprawy spadkowe?” zaleciłam Ci konsultację z adwokatem. Podtrzymuję to nadal – taka rozmowa może byc konieczna nawet jeśli chcesz spisać testament w formie aktu notarialnego. Może się bowiem okazać, że Twoja sytuacja jest bardzo skomplikowana i wymaga szczegółowych uzgodnień i postanowień, zaś ich wymyślenie dla Ciebie nie należy do kompetencji notariusza. W takiej sytuacji – gdy realizacja woli moich klientów wymaga specyficznych postanowień – często sama kontaktuję się z notariuszem w sprawie poszczególnych sformułowań. Z doświadczenia wiem, że zabawa w głuchy telefon w takich sprawach może doprowadzić do przekłamać i nieporozumień.

Jak spisać testament własnoręczny?

No cóż, nie zdziwisz się chyba, gdy napiszę, że własnoręcznie. Do tego potrzebny jest podpis i data. Można na górze napisać „TESTAMENT”, ale nie jest to konieczne dla ważności dokumentu. Przyda się natomiast dla wygody osób, które będą tego testamentu potrzebowały, w czasie nerwowego przeszukiwania Twoich dokumentów. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości podkreślę tylko, że nie może być to dokument napisany na komputerze i tylko przez spadkodawcę podpisany, a dodatkowo nie może być to dokument spisany co prawda pismem odręcznym, ale przez kogoś innego!

Co następnym razem?

Mam nadzieję, że zmotywowałam Cię do przemyślenia spraw spadkowych. Wciąż powtarzam, że to wcale nie jest temat dla emerytów, lecz również dla ludzi młodych, którzy siłą rzeczy mają sporo niezałatwionych spraw, małe dzieci, kredyty, wiele „rozgrzebanych” projektów, ale i wielkich, wspaniałych planów. Chciałabym Ci to udowodnić, więc gdy tylko wrócę z krótkiego urlopu w rowerowym siodle, napiszę post o tym, jak na wypadek swojej śmierci zabezpieczyć dzieci.

Tymczasem pozdrawiam,

AKN

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Patryk

  Mądry wpis. Faktycznie, lepiej sporządzać testament z pomocą kogoś bo można przedobrzyć. Co do sporów.. no były i chyba zawsze będą, zwłaszcza jeśli jest dużo dóbr materialnych do podziału.
  Miło się czytało, pozdrawiam! :)

 2. Ja polecam pisać testament, żeby uniknąć ewentualnych sporów o dobytek pośmiertny, warto też zastanowić się co komu chcemy przepisać, widziałem wiele sytuacji gdzie testament wywołał większy spór o dobytek niż w przypadku braku jakiegokolwiek wspomnienia na temat co kto dostanie

  1. AKN

   Ja z kolei spotkałam się z sytuacjami, gdy osoba – sporządzając testament – przedobrzyła. Naprawdę warto to skonsultować z kimś innym niż tylko z sąsiadem :)
   Pozdrawiam,
   AKN

 3. Professional

  Bardzo dobry i merytoryczny wpis. Na pewno te wskazówki przydadzą się do pisania takiego pisma. Pozdrawiam

 4. Natalia

  Bardzo przyjemny wpis, treściwy mimo tego że krótki :) Testament najlepiej spisać wcześnie i z biegiem czasu go uzupełniać lub zmieniać, bo w razie nie oczekiwanej sytuacji będzie gotowy :)

 5. Anna

  Przydatne wskazówki – ciągle wiele osob myśli , że wystarczy nagłówek „Testament”, a przy braku podpisów świadków nawet taki tytuł nie pomoże… Dobry, krótki i praktyczny artykuł!

 6. Emilia

  Bardzo ciekawy wpis. Ja również uważam, że nie powinno się lekceważyć tematu testamentu bo niestety śmierć nie wybiera, a potem można mieć problemy. Czy jednak testament spisany odręcznie jest aktualny? Piszesz, że istnieje taka możliwość, ale zawsze słyszałam, że musi to być dokument notarialny…?

Dodaj komentarz