You are currently viewing Zanim będzie za późno – a co z dziećmi?

Zanim będzie za późno – a co z dziećmi?

Zanim będzie za późno - a co z dziećmi? Prawo dla Przedsiębiorczych

Dziś o dzieciach tak, jak obiecywałam we wpisie „Jak spisać testament?, ale zacznę od kwestii niefinansowej, lecz równie ważnej – opieka nad dziećmi po naszej śmierci.

Każdemu z nas, rodziców, leży na pewno na sercu, kto się zaopiekuje naszymi dziećmi, gdy nas zabraknie, zanim one dorosną.

Ta myśl – napadająca mnie czasem zupełnie znienacka – powoduje, że zdejmuję nogę z gazu, a mojej bucket list wykreśliłam na razie paralotniarstwo.

Warto zatem wiedzieć, że jeśli zabraknie mamy, to dzieci pozostaną z tatą, a jeśli zabraknie taty – z mamą. Dość proste.

Ale co się stanie, jeśli zabraknie nas obojga? Kto wychowa nasze dzieci?

Otóż, w Polsce o tym, komu zostanie powierzona opieka nad dziećmi, nie decydują rodzice dziecka, lecz sąd rodzinny.

Sąd oczywiście weźmie pod uwagę wolę rodziców, wyrażoną na przykład w testamencie, jednak z pewnością skonfrontuje ją z realnymi możliwościami wyznaczonych opiekunów i oceni ich zdatność do tej roli.

Zwykle będą to bliscy dzieci, jak wujostwo, dziadkowie, czy dalsi krewni.

Choć, jak wspomniałam, wola rodziców nie jest decydująca, to nie znaczy, że w ogóle nie ma sensu jej wyrażać.

Sąd głupi nie jest i zdaje sobie sprawę, że rodzice – zwłaszcza tak przezorni, że sporządzają testament – dbają o swoje dzieci, zależy im na ich dobru, a także mają rozeznanie, kto w rodzinie na takie zastępstwo się nadaje. Zwykle zatem postępowanie sprowadzi się do potwierdzenia tych okoliczności.

Takie wskazanie testamentowe ma też taką zaletę, że zwykle rodzice ze wskazanym opiekunem rozmawiali, przygotowali go wstępnie na taką możliwość, wskazana osoba sama się zgłasza.

Jeśli zatem i Ty masz małe (czytaj, małoletnie) dzieci, pomyśl, komu mógłbyś je powierzyć. Pogadaj o tym z rodziną. Pogadaj o tym z wybraną osobą. Zadbaj, aby Twoje dzieci miały z nią dobry kontakt, aby jej ufały.

A następnym razem kilka sposobów na zapewnienie dzieciom środków do życia „w razie wu”.

Pozdrawiam,

AKN

Ps. Jeśli uważasz, że ten wpis jest pożyteczny, udostępnij go.

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Oa

    Zastanawiam się nad stroną formalną takiej woli. Zamierzam spisać testament samodzielnie w domu, chcę uwzględnić opiekunów dla moich dzieci po śmierci, jednak to nie tylko mój wybór, ale także partnera. Czy jeśli spiszemy wolę (dotyczącą opieki nad dziećmi) wspólnie i podpiszemy się tam obydwoje, będzie to wiążące?

Dodaj komentarz