You are currently viewing Czy działalność gabinetu kosmetycznego jest zakazana w czasie epidemii?

Czy działalność gabinetu kosmetycznego jest zakazana w czasie epidemii?

Nie jest tajemnicą, że moi klienci to mikroprzedsiębiorcy i mali przedsiębiorcy, czyli grupa bardzo dotknięta przez aktualną sytuację epidemiczną i gospodarczą. To czasami osoby, które zarabiają tylko, gdy pracują, dla których nawet przeziębienie to spory problem, bo oznacza przerwę w pracy, a częściej – zasuwanie do roboty POMIMO choroby i złego samopoczucia.

I dziś – w okresie, kiedy tak wielu z nich nie może zarabiać na swoje utrzymanie – chcę poruszyć kwestię szalenie dla nich istotną: prowadzenie jakiej działalności jest obecnie zakazane?

Wielu przedsiębiorców – podobnie jak ich klientów – uważa, że nie można aktualnie prowadzić właściwie żadnej działalności. Wszystko albo przeniosło się online, albo – gdy to niemożliwe w danej branży – w ogóle zamarło. A tak nie musi być, ba, tak nie powinno być. Musimy pracować i zarabiać, musimy w miarę możliwości normalnie żyć, bo inaczej bardziej niż koronawirus będzie nam zagrażać śmierć głodowa.

Jaka działalność jest zakazana w czasie epidemii?

Zacznę od tego, że wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Nie można zatem prowadzić tylko tej działalności, która jest wprost wymieniona w kolejnych aktach prawnych (o wątpliwym oparciu w konstytucji, ale dziś nie o tym) i tylko w zakresie, jaki jest w nich wskazany.

Przyjrzyjmy się zatem temu, co zakazane.

Zgodnie z paragrafu 8 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (podstawę prawną podaję z rozmysłem – te rozporządzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie), do odwołania ustanawia się czasowe ograniczenie:prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty, działalności:

  • polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A), z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki,
  • związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w PKD w podklasie 82.30.Z),
  • twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w PKD w dziale 90.0),
  • związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych (ujętej w PKD w podklasie 59.14.Z),
  • związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (ujętej w PKD w podklasie 56.30),
  • związanej z prowadzeniem kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych,
  • związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w PKD w podklasie 96.02.Z),
  • związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w PKD w podklasie 96.09.Z),
  • i) usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w PKD w podklasie 96.04.Z),
  • związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w PKD w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness,
  • oraz związanej z prowadzeniem usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, czyli usług polegających na krótkotrwałym, ogólnie dostępnym wynajmowaniu domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

Jak widać branże i rodzaje działalności zostały dość precyzyjnie wskazane, głównie poprzez podanie numeru PKD. Ponadto zakazy te dotyczą wykonywania konkretnych usług, nie ma zatem potrzeby zamykać całego punktu usługowego, jeśli wykonywane są tam również inne usługi, których świadczenie nie zostało zakazane.

Czy z powodu epidemii trzeba zamknąć całkowicie gabinet kosmetyczny?

Weźmy na tapet zakłady/salony/gabinety kosmetyczne (które nie znajdują się w galeriach handlowych, bo galerie to osobny temat).

Na rządowej stronie (TUTAJ) znajdziemy taką informację:

SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE I TATUAŻU Ograniczenie dotyczy: zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. Na czym polega? Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.”

Jest to informacja myląca, a wręcz nieprawdziwa!

Przede wszystkim dlatego, że powołane powyżej rozporządzenie wcale nie nakazuje zamknięcia zakładów kosmetycznych czy fryzjerskich, lecz zakazuje wykonywania działalności sklasyfikowanej pod konkretnym numerem PKD.

W tym wypadku jest to numer 96.02.Z. Podklasa ta obejmuje:

  • mycie, obcinanie i układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, prostowanie włosów, wykonywanie trwałej ondulacji (czy ktoś to jeszcze robi?!) oraz podobne czynności świadczone dla mężczyzn i kobiet,
  • golenie i przycinanie brody,
  • masaż twarzy, manicure i pedicure, robienie makijażu itp.,
  • pozostałe zabiegi kosmetyczne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

To rozróżnienie ma istotne znaczenie, bo w miejscach zwanych powszechnie salonami/gabinetami kosmetycznymi świadczone są też usługi, których wykonywanie nie zostało zakazane, na przykład działalność:

podologów (86.90.D),

fizjoterapeutów (86.90.A),

masażystów, jeśli masaż ma charakter prozdrowotny, a nie służy tylko poprawie samopoczucia (86.90.A),

czy dietetyków (86.90.E).

Działalność tych specjalistów nie jest zakazana. Nawet jeśli świadczą oni swoje usługi w gabinetach kosmetycznych lub podobnych miejscach. Należy też przyjąć, że jedna i ta sama osoba, która zazwyczaj świadczy usługi z różnych dziedzin (mających różne numery PKD), może dalej prowadzić działalność w zakresie, w jakim nie jest to zakazane.

Czy klienci mogą korzystać z usług w salonie kosmentycznym?

Inną sprawą jest to, że klienci tych specjalistów – zgodnie z powołanym rozporządzeniem – mogą przemieszczać się tylko, jeśli jest to związane z ich działalnością zawodową lub ma służyć zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Z pewnością jednak za zaspokojenie takich potrzeb uznać należy skorzystanie z pomocy mającej na celu uśmierzenie bólu lub kontynuowanie terapii.

Oczywiście w trakcie wykonywania tych usług należy zachować wszelkie środki ostrożności, w celu ograniczenia ewentualnego zagrożenia zakażeniami koronawirusem, w tym w szczególności dotyczących zakrywania nosa i ust. Jednak w takich miejscach stosowanie maseczek i innych środków ochrony przed zakażeniem to raczej codzienność.

Zwracam uwagę na konieczność informowania klientów, że usługi świadczone są w „czasach zarazy”, warto też uzupełnić formularz zgody na zabieg o zgodę na wykonanie go pomimo ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po raz kolejny widać, że prowadząc biznes nie można opierać się tylko na doniesieniach mediów, a nawet – o zgrozo! – informacjom na rządowych stronach internetowych, gdyż upraszczając sprawę mogą wprowadzić w błąd co do rzeczywistego stanu prawnego.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy możesz prowadzić dalej swoją działalność i świadczyć swoje usługi, możesz skorzystać z indywidualnej konsultacji – kliknij w zdjęcie poniżej:

konsultacja jaka działalnosć jest zakazana w czasie epidemii

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,

AKN

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Panasiuk

    Dobrze, że zostało to opisane w formie jednego wpisu :) Aczkolwiek mysle, że Ci którzy nie mogą pracować to doskonale o tym wiedzą.

    1. Agata

      No właśnie byłam zaskoczona, że nie wiedzą. Przynajmniej te, z którymi rozmawiałam osobiście. Stąd w ogóle ten wpis.

Dodaj komentarz