You are currently viewing Terminy przedawnienia – zmiany, zmiany, zmiany!

Terminy przedawnienia – zmiany, zmiany, zmiany!

Temat przedawnienia roszczeń poruszałam już kilkakrotnie na blogu, jednak w lipcu weszły w życie nowe przepisy dotyczące tego zagadnienia. Spieszę więc odświeżyć Twoją wiedzę na ten temat – dziś terminy przedawnienia po nowemu.

Co to jest przedawnienie?

Przedawnienie oznacza, że po upływie pewnego czasu może się okazać, że nie uda Ci się uzyskać wyroku zasadzającego od dłużnika zwrot należnej Ci kwoty. Stanie się tak co do zasady, gdy dłużnik podniesie przed sądem zarzut przedawnienia. Jeśli go nie podniesie to… jego strata…

Po więcej ogólnych informacji na temat przedawnienia roszczeń zapraszam do artykułu „Jakie są skutki przedawnienia?

Pamiętaj jednak, że w lipcu 2018 r. (tak, tak, parę dni temu) ustawodawca zmienił terminy przedawnienia.

Co się zmienia w terminach przedawnienia?

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

 Czyli ogólny termin przedawnienia został skrócony z 10 do 6 lat z końcem terminu na koniec roku (trochę jak w zobowiązaniach podatkowych), a przedawnienie roszczeń z działalności i okresowych został wydłużony – właśnie o ten czas do końca roku kalendarzowego, bo nominalnie pozostają 3 lata.

Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.

Znaczące zmiany nastąpiły w przypadku terminów przedawnienia roszczeń, o które już toczyła się sprawa w sądzie i sąd wydał prawomocny wyrok. Tutaj bowiem doszło do dramatycznego skrócenia terminów. O ile bowiem zmiana ogólnego terminu z 10 do 6 lat jest w miarę łatwa do przełknięcia, to już zmiana z 10 do 3 lat w przypadku roszczeń o świadczenie okresowe, to już znaczna zmiana. Oznacza to, że zasądzona należność główna (np. cena za samochód) przedawnia się po upływie 6 lat, to odsetki od tej ceny już po 3. To samo dotyczy na przykład czynszu najmu, który jest świadczeniem okresowym. TYLKO 3 LATA.

Jeśli Ci się wydaje, że to wcale nie tak krótko, to – zaufaj mi – tylko tak ci się wydaje. Jak to się czasem mówi: dni ciągną się jak flaki z olejem, ale lata lecą jak szalone. Jeśli nie wierzysz przyjrzyj się swoim dzieciom. Czyż nie urodziły się wczoraj…

I teraz uwaga do przedsiębiorców działających B2C.

Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi. Aby sąd orzekający w sprawie mógł sprawdzić, czy to przedawnienie nie upłynęło, wszyscy w sprawach o zasądzenie roszczenia będziemy teraz podawać datę wymagalności roszczenia, czyli datę, kiedy spełnienie świadczenie (zapłata, wydanie rzeczy czy wykonanie czynności) powinno nastąpić.

Przepisy przejściowe dotyczące zmiany terminów przedawnienia

Ale to nic, najfajniejsze są i tak przepisy przejściowe, czyli takie które mówią, na której nodze trzeba stanąć, jeśli się akurat utknęło w rozkroku między dwoma ustawami – starą i nową.

Do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych stosuje się od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przepisy kodeksu cywilnego, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Jeżeli zgodnie z kodeksem cywilnym, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, termin przedawnienia jest krótszy niż według przepisów dotychczasowych, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Jeżeli jednak przedawnienie, którego bieg terminu rozpoczął się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nastąpiłoby przy uwzględnieniu dotychczasowego terminu przedawnienia wcześniej, to przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu.

Do przysługujących konsumentowi roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych, których terminy przedawnienia są określone w art. 118 i art. 125 § 1 kodeksu cywilnego, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, w brzmieniu dotychczasowym.

Roszczenia przedawnione przysługujące przeciwko konsumentowi, co do których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie podniesiono zarzutu przedawnienia, podlegają z tym dniem skutkom przedawnienia określonym w kodeksie cywilnym, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Nic nie zrozumiałeś? To normalne. Nie musisz mieć kompleksów. Nikt tego nie rozumie.

Mam nadzieję, że ktoś szybko napisze jakąś aplikację na smartfona, która za każdym razem będzie sprawdzać, kiedy przedawnia się roszczenie, które stało się wymagalne przed 9 lipca 2018 r.

Ale póki taka apka nie powstała, to musisz otworzyć załączony do tego postu pdf (obejmujący moją odręczną notatkę wizualną) i wykonać opisane tak operacje myślowe.

Powodzenia! Mam nadzieję, że moja graficzna instrukcja pomoże.

OTWÓRZ PDF Z NOTATKĄ WIZUALNĄ

Daj znać w komentarzu, czy udało Ci się ustalić, którą ustawę musisz stosować.

Skuteczne sposoby na opornego dłużnika

Mam nadzieję, że trochę ułatwiłam Ci to zadanie!

Pozdrawiam,

AKN

Fot. Startup Stock Photos

Dodaj komentarz