You are currently viewing Umowa dla freelancera – ważne klauzule

Umowa dla freelancera – ważne klauzule

W ostatnim wpisie pisałam, dlaczego freelancer powinien zawierać umowy z klientami, w szczególności dlaczego powinien mieć wzór takiej umowy dostosowany do potrzeb swojej działalności i trybu pracy. Dziś – zgodnie z obietnicą – drążę temat czyli napiszę Ci jak powinna wyglądać dobra umowa dla freelancera. Nad czym powinien zastanowić się freelancer przygotowując taką umowę, jakie klauzule w niej zawrzeć?

Przedmiot umowy freelancera

Przedmiot umowy czyli informacja o tym co freelancer ma właściwie przygotować jest kluczowa. Czego oczekuje klient? W jakiej formie ma to być wydane klientowi?

Pamiętaj, że klient nie zawsze ma wyobrażenie, jak ma wyglądać Wasza współpraca.

Umowa dla freelancera – terminy

Skoro już wiadomo, co ma zostać wykonane w ramach umowy z freelancerem, to czas wskazać termin jego wykonania. Do kiedy zlecenie ma być wykonane? Jakiś harmonogram prac?

Jeśli w toku wykonania zlecenia pojawią się wątpliwości co do sposobu jego wykonania, wymagające informacji od zleceniodawcy, w jakim terminie musi on na zadane pytania freelancerowi odpowiedzieć?

Rozliczenia z freelancerem

Wysokość wynagrodzenia (ryczałt) lub sposób jego obliczenia (stawka godzinowa, kosztorys)?

Czy zaliczka? Płatność w ratach za każdy etap, czy na końcu? Jakie zabezpieczenie płatności?

 Umowa dla freelancera  prawa autorskie

Umowy z freelancerem dość często wiążą się z prawami autorskimi. W umowie musisz zatem sprecyzować czy majątkowe prawa autorskie do dzieła przechodzą na zleceniodawcę? Kiedy? Jak? Jakie?

Czy freelancer ma prawo wykorzystać swoje dzieło wykonane na zlecenie klienta do promocji swojej działalności? To ciekawa sprawa zwłaszcza w przypadku usług fotograficznych – czy zdjęcie z mojego ślubu może zdobić stronę internetową mojego fotografa?

umowa dla freelancera

Zapisy w umowie z freelancerem, jeśli coś pójdzie źle…

Co jeśli dzieło się nie spodoba zlecającemu? Do ilu razy sztuka? Czy w takiej sytuacji należy się wynagrodzenie? Co jeśli wykonanie dzieła nie jest możliwe – to problem dotyczący artystów, grafików, autorów tekstów, gdy chodzi o wrodzone, indywidualne umiejętności, a biedak się na przykład rozchoruje?

Czy za niewykonanie zlecenia lub za spóźnienie w wykonaniu należy się klientowi jakaś rekompensata? Może kara umowna?

Jeśli lubisz czerpać nową wiedzę z wideo, zapraszam Cię do obejrzenia tego nagrania:

Oczywiście przygotowanie projektu umowy lub wzorca umowy z freelancerem najlepiej zlecić adwokatowi, ale już udając się do jego kancelarii trzeba przemyśleć powyższe kwestie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu projektu umowy z klientem lub innym kontrahentem, napisz do mnie lub umów się na konsultację online.

Pozdrawiam,

AKN

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Paweł

    Niestety ludzie często nie czytają wgl. co podpisują i później, ze swojej winy mają problemy.

    1. AKN

      No wiem. Strasznie mnie to denerwuje, dlatego staram się jak najczęściej przypominać o czytaniu (ze zrozumieniem) wszystkiego, co podpisujemy.
      Pozdrawiam,
      AKN

Dodaj komentarz