You are currently viewing Umówmy się! Ale z kim?

Umówmy się! Ale z kim?

sprawdź kontrahenta zanim podpiszesz umowę

Temat zawierania umów mam na tapecie już od pewnego czasu (np. tu i tu).

I dziś jedziemy dalej!

Pisałam już o tym, że co do zasady masz wybór, z kim zawrzesz umowę.

A wybór – zwłaszcza jeśli umowa nie jest realizowana natychmiast lub jeśli twoje świadczenie ma być spełnione wcześniej – musisz przemyśleć.

Przed zawarciem umowy powinno się sprawdzić kontrahenta, nawet gdy jest to nasz dobry znajomy albo stały współpracownik.

Dowiedz się, czy jest wiarygodny, czy ma stałe zlecenia i – jeśli w grę wchodzi odroczony termin płatności –  sprawdźmy także, dlaczego kontrahent nie pożycza pieniędzy z banku.

Można również skontaktować się z innymi klientami naszego kontrahenta. Już sama jego odpowiedź na pytanie o referencje może nam dużo powiedzieć – jeśli jest wymijająca, może to sugerować, że dotychczasowi klienci nie będą skłonni do pochwał.

Na ryzyko można się godzić, ale trzeba to robić świadomie i … nie za darmo. Jeśli ryzyko jest duże, to i cena naszej usługi lub towaru powinna być wyższa.

Gdy już wybierzesz (a wybierać – jak wspomniałam – należy rozważnie), to musisz tego kogoś dokładnie w swojej umowie opisać.

Z osobami prawnymi nie ma większego problemu, bo te są zarejestrowane w KRS i tam wszystkiego się dowiesz).

Jeśli jednak twoim kontrahentem jest osoba fizyczna, opisz ją dokładnie, najlepiej na podstawie dowodu osobistego lub innego tego typu dokumentu. Nie mam oczywiście na myśli podawania wzrostu i rozmiaru buta, ale wszystkie formalne informacje mogą się przydać:

  • imiona,
  • nazwiska,
  • adres zameldowania i zamieszkania (to nie to samo),
  • PESEL,
  • NIP,
  • dowód osobisty,
  • REGON.

Wszystkie te dane pozwolą ci zidentyfikować i zlokalizować dłużnika, jeśli nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec ciebie.

Jeśli nie jesteś natomiast pewien, czy kontrahent jest godny zaufania, rozważ możliwość ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń.

Aby dowiedzieć się więcej i wybrać najlepsze rozwiązanie w twojej sytuacji, skontaktuj się z adwokatem.

Pozdrawiam,

AKN

 

Obraz: http://www.flickr.com/photos/andercismo/2349098787/ via http://photopin.com

Dodaj komentarz