You are currently viewing Umówmy się! Czy to można jeszcze zmienić?

Umówmy się! Czy to można jeszcze zmienić?

zmiana umowy za porozumieniem stron

Czasami czytam umowy, w których strony postanawiają między innymi, że umowa może być zmieniona za porozumieniem stron. Nie ma oczywiście zakazu zawierania takiej klauzuli w umowie, ale jest to bez sensu, bo obie strony umowy mogą ZAWSZE ją zmienić, jeśli się w tej sprawie dogadają – wynika to z samej istoty stosunku umownego i nie ma potrzeby tego dopisywać w umowie.

W umowach, które sama tworzę, nie dodaję takiego postanowienia, bo ogólnie nie lubię dodawać zbędnych ozdobników. Kto widział moją szafę – może to potwierdzić – nie ma w niej nic zbędnego :).

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zmienić już zawartą umowę, to – co do zasady – MUSISZ uzyskać zgodę swojego kontrahenta. Zatem podpisując umowę nie możesz zakładać: „A to się najwyżej coś zmieni…”

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli sama umowa lub powszechnie obowiązujące przepisy dają ci prawo jej jednostronnej zmiany. W tej sytuacji musisz jednak mieć na uwadze dwie sprawy:

  • Jeśli jesteś przedsiębiorcą korzystającym z wzorca umownego, zagwarantowane ci w umowie prawo jej jednostronnej zmiany może być uznane za niedozwoloną klauzulę umowną. Poczytaj o tym więcej tutaj.
  • Jeśli umowa została zawarta w formie pisemnej, również oświadczenie o jej zmianie lub rozwiązaniu musi być w tej formie, co zresztą zalecałabym w każdym przypadku (pisałam już o tym tutaj).

A najlepiej zawieraj takie umowy, żebyś nie musiał w nich nic zmieniać :). Jeśli skontaktujesz się z adwokatem, chętnie Ci w tym pomoże.

Pamiętaj, aby podzielić się tym wpisem ze swoimi znajomymi, żeby oni również rozsądnie podchodzili do zawierania umów. Możesz to zrobić klikając w odpowiednią ikonkę poniżej.

Zaglądaj też na mój profil na Facebooku, a najlepiej od razu go polub, żeby na bieżąco wiedzieć, co słychać na blogu.

Pozdrawiam,

AKN

 

 

Obraz: http://www.flickr.com/photos/bcgovphotos/8557963016/

Dodaj komentarz