Jestem święcie przekonana, że dobry produkt lub usługa to podstawa każdego biznesu, jednak nigdy nie należy zapominać o formalnościach, gdyż inaczej realizacja nawet genialnego pomysłu może skończyć się fiaskiem.
Jedną z tych formalności jest właśnie dobór odpowiedniej formy prowadzenia interesów do charakteru tych interesów. Przedsiębiorcy mają tutaj wiele dostępnych opcji, jednak wybór powinien być poprzedzony głębokim zastanowieniem, a często również konsultacją z prawnikiem.
Na wstępie należy zastanowić się nad następującą kwestią:
Czy działalność ma być prowadzona samodzielnie, czy też ze wspólnikiem (a nawet wspólnikami)?
To chyba kluczowe pytanie, na które odpowiedź może zależeć od wielu czynników, a także warunkuje całą listę dalszych pytań. A mianowicie:
- Czy znam dobrze moich wspólników?
- Czy mam do nich zaufanie?
- Czy wszyscy wspólnicy mają mieć takie same zadania czy też każdy będzie odpowiadał za inny obszar działalności (np. produkcja, finansowanie, zdobywanie klientów)?
- Czy wkład każdego ze wspólników jest taki sam lub o takiej samej wartości?
- W jaki sposób będą podejmowane decyzje?
- W jaki sposób spółka ma być reprezentowana (czy przez każdego wspólnika samodzielnie, czy też wymagana będzie współpraca co najmniej dwóch osób)?
- Kto ma bezpośrednio prowadzić sprawy spółki, a kto stać z boku?
Jeśli planujesz założenie firmy, koniecznie zastanów się nad tymi pytaniami, ponieważ odpowiedzi na nie będą mieć ogromny wpływ na wybór odpowiedniej dla Ciebie formy prawnej.
Kolejne sprawy do przemyślenia już wkrótce na blogu.
Żeby być na bieżąco, możesz polubić profil Kancelarii na Facebooku!
Pozdrawiam,
AKN
Obraz: https://www.flickr.com/photos/55452199@N07/12798129015/
Wydaje mi się, że wybór wspólnika wynika z tego, że mamy razem jakiś pomysł na biznes, który chcemy zrealizować, a nie po prostu chcę założyć „jakiś” biznes z „jakimś” człowiekiem.
Jeżeli mamy wspólny pomysł i mamy współpracować, to bardzo ważne robi się ZAUFANIE. A tego niestety w polskim biznesie brakuje.
Zaufanie to bardzo ważna sprawa, ale dobra komunikacja (jasne komunikowanie swoich oczekiwań czy poglądów na prowadzenie firmy oraz rozwiązywanie konfliktów zanim narosną i skończą się awanturą i rozstaniem) jest równie istotna.
Pozdrawiam,
AKN
Niewątpliwie wszystkie te kwestie są bardzo istotne. Jako uzupełnienie polecam również artykuł http://spolkajawnablog.pl/powiedzialy-jaskolki-ze-niedobre-sa-spolki-czyli-rzecz-o-tym-jak-wybierac-wspolnikow/
Rzeczywiście wybór wspólnika to temat-rzeka. Osobiście żałuję, że wiele osób zakładając spółkę nie poświęca mu wystarczająco uwagi. Trochę na zasadzie „jakoś to będzie”…
Pozdrawiam,
AKN