You are currently viewing Czy z bliskimi też zawierać umowy na piśmie? [wideo]

Czy z bliskimi też zawierać umowy na piśmie? [wideo]

Dziś wpis z pogranicza prawa i relacji rodzinnych.

Często bowiem zdarza się, że wchodzimy w relacje biznesowe z naszymi bliskimi – rodzeństwem, przyjaciółmi, narzeczonymi…

Pisząc „relacje biznesowe”, mam na myśli różne interesy – udzielenie komuś pożyczki to też biznes, tak samo jak zwarcie umowy najmu, czy spółki.

Zwykle  po prostu nie wpadamy na pomysł zawarcia umowy na piśmie. Nie wydaje nam się to potrzebne – przecież się znamy i ufamy sobie, rozumiemy się bez słów, po co nam umowa?

Nawet jednak, gdy sami chcielibyśmy podpisać odpowiedni dokument, często mamy opory, aby o tym poinformować drugą stronę. Boimy się, że zostaniemy uznani za osobę nieufną wobec przyjaciół czy krewnych, za kogoś, dla kogo „liczą się tylko pieniądze”, a nie relacje.

Taka rozmowa może się okazać rzeczywiście nieprzyjemna, niemniej trzeba ją odbyć, bo spisanie umowy jest korzystne dla każdej ze stron. Życie składa się również z trudniejszych momentów, a uciekanie przed nimi (np. unikanie otwartości) może doprowadzić tylko do gorszych problemów. Taką rozmowę należy z pewnością przeprowadzić z taktem i uczuciem, ale konkretnie i bez zbędnego kluczenia.

A dlaczego to takie istotne?

Oto mój krótki filmik o tym, dlaczego należy zawierać umowy na piśmie, nawet gdy kontrahentem jest nasz przyjaciel lub siostra. Zapraszam!

Ciekawa jestem Twoich doświadczeń w tej sprawie…

Pozdrawiam,

AKN

PS. Jeszcze parę słów o pisemnych umowach w ogóle znajdziesz tutaj.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. iwona nowak

  Dziękuję za poruszenie tej kwesti.Miałam to nieszczęście,że zawarłam niepisaną umowę o pożyczkę z członkiem rodziny i cóż nie poszłam do sądu,ale pozostał niesmak itp.
  Jak przekonać najbliższych,że spisanie takiej umowy to nie skąpstwo i sposób na odmowę pożyczki,tylko nowoczesny i jak najbardziej pożądany sposó na uniknięcie nieporozumień.dziękuję.pozdrawiam

  1. AKN

   Cieszę się, że temat jest interesujący. Wiem, że samo poruszenie tego tematu z bliskimi może być trudne, ale wydaje mi się, że jest to korzystne dla obu stron, i dlatego warto ten trud podjąć …
   Pozdrawiam,
   AKN

Dodaj komentarz