You are currently viewing Umówmy się! Nie taki notariusz straszny…

Umówmy się! Nie taki notariusz straszny…

jakie dokumenty zabrać do notariusza?

Notariuszy nikt nie lubi, bo… trzeba im płacić.

Nikt nigdy nie zastanawia się, po co właściwie jest prawny wymóg sporządzania przez notariusza aktów notarialnych.

A ma on dość racjonalne uzasadnienie – służy bezpieczeństwu obrotu gospodarczego, chroni zarówno strony umów zawieranych w formie aktu notarialnego, jak i osoby trzecie. Dzięki formie aktu notarialnego wiadomo bowiem dokładnie, kto i kiedy zawarł umowę – nie ma tu możliwości np. antydatowania umowy, zmiany stron czy późniejszej zmiany jej treści (chyba że znowu w formie aktu notarialnego).

Żeby wizyta u notariusza przebiegła sprawnie, najpierw trzeba zadzwonić i umówić się i – co bardzo istotne – wypytać dokładnie, jakie dokumenty będą potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego. Gdy zgromadzimy dokumenty, trzeba je dzień lub dwa przed terminem umowy zanieść do kancelarii. Często możliwe jest wcześniejsze przesłanie skanów dokumentów, a potem doniesienie oryginałów już na podpisanie aktu.

Koniecznie zabierz dowód osobisty lub inny dowód tożsamości – może być np. paszport.

Ustal przed wizytą, jakie będą jej koszty – pamiętaj, że taksa notarialna często zależy od wartości przedmiotu umowy (np. od ceny sprzedawanego domu), więc musisz to wiedzieć, zanim zapytasz o wynagrodzenie notariusza. Nie zapominaj też, że często notariusz musi pobrać od Ciebie też opłaty sądowe i podatki (np. podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży mieszkania wynosi 2% – wysokość taksy notarialnej to pikuś przy tym, ile zedrze z Ciebie Państwo).

W większości kancelarii notarialnych nie zapłacisz kartą płatniczą, więc – o ile nie umówisz się wcześniej na płatność przelewem – zabierz ze sobą zgrabny plik banknotów :)

Nie muszę chyba przypominać, że jeśli nie rozumiesz czegoś w czasie czytania aktu, to masz koniecznie spytać notariusza i poprosić o wyjaśnienie. Twoje święte prawo, a jego obowiązek!

Pozdrawiam,

AKN

PS. Podziel się tym artykułem z innymi osobami, dla których te informacje mogą być przydatne. Pomogą Ci w tym te małe ikonki pod spodem.

 

Obraz: http://www.krn.org.pl/1191/Kontakt

Ten post ma jeden komentarz

  1. kejt

    No właśnie, czemu każdy tak się boi notariuszy? Ja załatwiałem sprawę z deweloperem u pani Cejrowskiej w Tczewie i jestem bardzo zadowolona. Koleżanki zawsze mówiły, że muszą iść do notariusza i się boją.. a mi się bardzo dobrze te papierkowe sprawy załatwiało. Pani Cejrowska jest rzetelna i bardzo zaangażowana w tym co robi i nie ma czego się bać. Bardzo polecam tą kancelarię każdemu, kto zastanawia się nad wyborem notariusza

Dodaj komentarz