You are currently viewing Wierzyciel hipoteczny też może złożyć wniosek o ogłoszenie upadlości

Wierzyciel hipoteczny też może złożyć wniosek o ogłoszenie upadlości

upadłość dłużnika hipotecznego
No i po urlopie… Czas ruszyć z kopyta do roboty!
Moje wpisy na temat upadłości cieszą się dużym zainteresowaniem. Czytelnicy pytają mnie często, czy mogą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, bo upatrują w tym szansy na odzyskanie swoich pieniędzy.
Na ten temat wypowiadał się ostatnio również Sąd Najwyższy w uchwale  z dnia 6 czerwca 2014 r. (sygn. akt: III CZP 23/14), w której stwierdził, że wierzyciel hipoteczny niebędący wierzycielem osobistym dłużnika jest uprawniony do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie jego upadłości (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze, jedn. tekst: Dz.U. z 2012 r., poz. 1112, ze zm.).
Kolejna wątpliwość wyjaśniona :)
Skuteczne sposoby na opornego dłużnika
Pozdrawiam,
AKN
Obraz: https://www.flickr.com/photos/16151021@N00/3860603642/

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Kalkulatory Budowlane

  Warto jednak wspomnieć (o ile się nie mylę), że taka upadłość oznacza utratę nieruchomości – w końcu do czasu spłaty hipoteki właścicielem jest de facto bank…

  1. AKN

   Nie do końca – właścicielem pozostaje dłużnik-kredytobiorca, nawet jeśli kredyt nie jest spłacony do końca. Hipoteka czasem jednak ogranicza możliwość zbycia nieruchomości, np. gdy wskutek zmiany kursów walut dług jest większy od wartości nieruchomości.
   Upadłość likwidacyjna rzeczywiście wiąże się z utratą przez dłużnika jego majątku.
   Pozdrawiam,
   AKN

Dodaj komentarz