Zadatek

Jak się zabezpieczyć podpisując umowę?

O zadatku już kiedyś pisałam i dobrze by było tą wiedzę sobie odświeżyć. Przy okazji zapraszam zatem do artykułu pod tytułem „Zadatek czy zaliczka? Jest jakaś różnica?”

Zadatek – w przeciwieństwie do zaliczki – ma funkcję zabezpieczającą. Ma szczególne znaczenie, gdy do wykonania umowy nie dojdzie z winy którejś ze stron.

Kwestię zadatku reguluje art. 394 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Strona umowy musi się zatem liczyć z tym, że jeśli dała zadatek, a nie wykonała swojego zobowiązania, ten zadatek przepadnie i stanowić będzie pewnego rodzaju karę.

Jak wynająć mieszkanie i nie stracić

Zadatek działa w dwie strony, bo jeśli z umowy nie wywiąże się osoba, która zadatek przyjęła, będzie musiała go zwrócić w podwójnej wysokości. Oczywiście trudniej jest to wyegzekwować niż zwykłe zatrzymanie pieniędzy, niemniej obowiązek zapłaty i możliwe jego egzekwowanie przez komornika też jest kłopotliwe.

Właśnie dlatego zawierając umowę trzeba mieć świadomość, czy dajemy zadatek (czy zaliczkę) i jakie będą konsekwencje, jeśli któraś ze stron „zawali”.

Ważne!

  • Zawierając umowę strony mogą uregulować kwestię zadatku w sposób inny niż w kodeksie, jeśli ustawowe uregulowanie nie do końca odpowiada ich potrzebom.
  • Dla zatrzymania zadatku lub żądania zapłaty jego podwójnej wysokości strona musi złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Pozdrawiam,

AKN

PS. Wpisem proszę się podzielić z innymi osobami, które mogą potrzebować tych informacji.

Niedozwolone klauzule umowne w umowach najmu
Umów się na indywidualną konsultację i poznaj rozwiązanie skrojone na miarę Twoich potrzeb

2 odpowiedzi do “Zadatek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *